The Big Drum Program

Programme

Download our schedule here

Buy tickets here

Festival timetable – Day 1

Saturday July 29th 2017

Time slot

Artist

Room

 Workshop

10am – 11:30   Shabba Eshun Floyd Kids Drumming 
10am – 11:30  Bruno Gingadinha Elvis Capoeira Angola 
10am – 11:30   Bassidi Kone Jezzabel Djembe Master Class Session #1 
11:50am – 1:20pm    Salvador Persico Floyd  Afro Cuban
11:50am – 1:20pm   Shabba Eshun Elvis  Dunun Dance
11:50am – 1:20pm   Bassidi Kone Jezzabel Djembe Master Class Session #2  

                                             40 minute lunch break

 
2pm – 3:30pm   Tawanda Gadzikwa Floyd  Peruvian Cajon
2pm – 3:30pm   Boubacar Gaye Elvis  West African Dunun Ensemble stream #1
2pm – 3:30pm   Bassidi Kone Jezzabel  African Balafon
3:50pm – 5:20pm  Darren Perkins Floyd   Stick Control and Mastery
3:50pm – 5:20pm   Matt Stonehouse Elvis  Frame Drum Ensemble stream #1
3:50pm – 5:20pm   Neda Rahmani Jezzabel  Afro Brazilian Ensemble stream #1
5:40pm – 7:10pm   Simon Fraser Floyd  Talking Drum & Aslatua
5:40pm – 7:10pm   Matt Stonehouse Elvis  Frame Drum Ensemble stream #2
5:40pm – 7:10pm  Neda Rahmani Jezzabel Afro Brazilian Ensemble stream #2

Festival timetable – Day 2

Sunday July 30th

Time slot

Artist

Room

 Workshop

10am – 11:30                         Kofi Kunkpe   Floyd Intro to Ewe Drumming
10am – 11:30  Elvis
10am – 11:30   Bassidi Kone Jezzabel *sold out* Djembe For General & Intermediate Session #1
11:50am – 1:20pm    Salvador Persico Floyd  Afro Cuban 
11:50am – 1:20pm    Elvis  
11:50am – 1:20pm   Bassidi Kone Jezzabel *sold out*Djembe For General & Intermediate Session #2

               40 minute lunch break

 
2pm – 3:30pm   Valanga Khoza Floyd  Kalimba Thumb Piano
2pm – 3:30pm   Boubacar Gaye Elvis  West African Dunun Ensemble stream #2
2pm – 3:30pm  Neda Rahmani Jezzabel    Afro Brazilian Ensemble stream #3 
3:30pm – 5:00pm  Alena Schneider Scrap Museum  Body Percussion
 3:50pm – 5:20pm    Floyd
3:50pm – 5:20pm Boubacar Gaye Elvis West African Dunun Ensemble stream #3  
 3:50pm – 5:20pm  Matt Stonehouse   Jezzabel  Frame Drum Ensemble stream #3
6pm – 8pm Concert and Show Extravaganza      All in, including student performances, artists showcase and more Scrap Museum Yes

Concert Program:

6:00pm Start – Welcome!
 
6.10pm –  Alena’s Body percussion class – 5 minutes
 
6.20pm – Bassidi’s general djembe class – 10 minutes 
 
6.40pm –  Matt’s Frame Drum Ensemble – 10 minutes
 
6.55pm – Raffle – 10 minutes
 
7.10pm – Bouba’s Dun Ensemble – 10 minutes
 
7.30pm –  Neda’s Afro Brazilian Ensemble  – 10  minutes
 
7.50pm – Bassidi’s Master class – 10 minutes
 
8.10pm –  Teachers Jam
 
8.25pm – All-in Jam